Trzynaście Powodów - Jay Asher

Cześć,
Jay Asher, Trzynaście powodów, stron 272, Dom Wydawniczy REBIS, 2015


" Mam nadzieję, że jesteście gotowi, ponieważ zamierzam wam opowiedzieć o swoim życiu. A konkretnej, dlaczego moje życie się skończyło. Bo skoro słuchacie tych taśm, jesteście jednym z powodów. "


        Historia zaczyna się prosto i bardzo tajemniczo. Pewien chłopak znalazł przesyłkę przed swoim domem. Na paczce nie było adresu zwrotnego. Zaciekawiony wniósł ją do domu, a tam znalazł stare kasety magnetofonowe. Kaset było 7, a zaznaczonych było 13 stron. Bardzo go ciekawiło dlaczego on dostał coś takiego? W tych czasach mało kto jeszcze ich słucha a co dopiero dostaję. Włączył pierwszą z nich i kiedy usłyszał głos zmarłej niedawno koleżanki bardzo się wystraszył. Tym bardziej, że nawała go jednym z powodów jej śmieci. Później książka przedstawia nam 13 powodów śmierci..

        Na 7 kasetach i 13 nagraniach dowiadujemy się historii życia Hannah Baker. Była ona licealistką, która z typowo błahych spraw pokazała nam jak tworzy się efekt „śnieżnej kuli”. Wszystkie te czynniki przyczyniły się do jednego - samobójstwa.

      Na każdej z tych kaset odnajdujemy historię jej i jednej z osób, która miała bezpośredni bądź pośredni wpływ na zaistniałą decyzję. Pytaniem jest co chciała osiągnąć puszczaniem tych taśm w obieg osób które były powodem jej śmierci? Po przeczytaniu książki mam wrażenie, że to było dość okrutne. Chociaż niektórym się należało.  

     Powieść Jaya Ashera nie jest łatwa, ani przyjemna dla przeciętnego czytelnika. Właściwie wywołuje dużo negatywnych emocji. Zaczynamy się zastanawiać nad innymi sprawami i przynosi nam sporo żalu i goryczy. Historia ta wyciągnęła ze mnie sporo łez i bezradności. Bardzo żałowałam że nie miałam wpływu na pewne decyzje. Pozycja czytelnika jest bardzo trudna, ale z drugiej strony możemy poczuć się jak główny bohater tej powieści. Możemy stać się innymi ludzmi jeśli tylko wczujemy się w nią i wyciągniemy wnioski. Ale czy jesteśmy gotowi na tą historię?
       Po przeczytaniu powieści byłam bardzo wstrząśnięta. Książka wywarła na mnie bardzo duże wrażenie. Poznaniu uczuć i emocji drugiej osoby sprawiło, że poznawałam bohaterkę bardziej i bardziej, przez co mogłam coraz lepiej rozumieć jej motyw. Na początku wydawała się błaha ale czym alej spirala się naprężała i dochodziło wiele nowych ciekawych faktów. Jak pisałam wcześniej w książce dowiadujemy się o efekcie śnieżnej kuli, który przestawiony został bardzo obrazowo i realistycznie. Wszystkie sytuacje małe, średnie, duże zapoczątkowały szereg innych od których nie było już powrotu. Najważniejszym powodem do przeczytania tej książki jest fakt zrozumienia tego, że każda podjęta przez nas decyzja ma znacznie i nie możemy później tego zmienić.

      Książka podbiła moje serce i trafia na szczególne miejsce na mojej półce. Na pewno nie raz do niej sięgnę i dam przeczytać moim bliskim. Powieść jest dość skomplikowana, trzyma w napięciu ale daje też możliwość refleksji i wzruszenia. Jest to najlepsza książka, która tak obrazowo pokazuje ludzką samotność i dramat istnienia. Daje duże pole do refleksji i zastanowienia się nad swoim czynami. Jeśli jesteście ciekawi czy u Was też tak będzie, to koniecznie spróbujcie. Ta książka jest jedna w swoim rodzaju. Dla każdego z nas, nie ważne jakie książki lubimy, ta książka powinna być naszym must have na nadchodzący rok.

      Pierwsze zdanie książki nas wciąga i nie możemy się od niej oderwać. Wszystkie emocje nas przenikają i czujemy się przeniknięci historią. Polecam ją każdemu!
Kilka fragmentów:
Pozdrawiam

Komentarze

Prześlij komentarz

instagram

POLECANE DLA CIEBIE